Güvenli Turizm Sertifikasyonu Danışmanlığı

Küresel çapta etki yaratan Covid-19 Pandemisi ülkemizde de birçok alanda faaliyetlerin şekillenmesine sebep oldu, bu faaliyetlerin başında Yeme-İçme ve Konaklama hizmetleri gelmektedir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu kapsamda adım atarak Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yeme-içme ve konaklama tesislerinde kontrollü normalleşme süreçlerine dair genelgeleri yayımladı. Bu genelgelerde her tesisin normalleşme sürecinde uyması gereken genel esaslardan bahsedilmektedir.
Bu genelgeler ile uyumlu olarak TGA (Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı) işletmelere dair bir belgelendirme programı oluşturdu.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yayınlanan soru listelerindeki gereklilikleri karşılayan kuruluşlara, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş (yetki verilmiş) denetim ve gözetim firmaları tarafından icra edilecek denetimler ile alınabilecek bir belgelendirme programıdır, Belgelendirmenin kapsamı, yerli ve yabancı tüm turistlerin ulaşımından konaklama ve yeme-içmesine ve tesis personelinin sağlık durumuna dair pek çok hususu ve hijyen/sanitasyon ile ilgili prensiplerin değerlendirilmesini içermektedir.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programının Faydaları Nelerdir?

Pandemi kapsamında dünyada ilk kez böyle bir uygulamaya ülkemizde başlanmış olması turizm sektörü açısından mutluluk vericidir. Konaklama ve yeme-içme tesisleri için ayrı ayrı hazırlanan kriterler aracılığıyla işletmeler gizli müşteri denetçiler tarafından aylık periyotta denetlenecek, uygunsuzluklar rapor edilecek, belge almaya hak kazanan firmaların belgeleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Web sitesinden yayımlanacağı gibi üzerlerindeki kare kod aracılılığıyla sorgulanabilecektir. Başka bir ifadeyle konaklama ve yeme-içme tesislerinin bu belgeye dolayısıyla Güvenli Turizm Sertifikasyonu logosuna sahip olması müşteriler için tercih sebebi olmalarını sağlayacaktır.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Esasları Nelerdir?

  • Denetimler aylık olarak icra edilecektir.
  • Denetimler 1 gün sürecek şekilde planlanacaktır.
  • Uzaktan (online) denetim yapılmayacaktır.
  • Planlı denetimlere ilave olarak 2 aylık periyodlarda gizli müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır.
  • Tesis denetiminin ardından en geç üç gün içerisinde belge hazırlanacaktır.
  • Denetimlerde, uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda ilgili tesise ihtar verilecek, uygunsuzluğun devamı halinde belge iptaline gidilecektir.
  • Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler ve denetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.
  • Denetim belgesi gerekli güvenlik unsurlarını barındıracaktır.
  • Denetim sonucu tesislerin girişlerine ve diğer görünür noktalarına yapıştırılacak olan etiketler tesislere adetli ve zimmetli olarak teslim edilecektir.
  • Mali hususlar (teklif, fiyatlandırma vb) belgelendirme kurumu ile koordine edilecektir.

B2B Danışmanlık ile Güvenli Turizm Sertifikasyonuna Sahip olun

B2B Danışmanlık olarak turizm ve konaklama sektörlerinde uzman ekibimiz ile işletmenizi ilgili kriterlerin gerekliliklerine hazır hale getiriyoruz.
Alınması gereken fiziki tedbirlerden, hazırlanması gereken dokümanlara kadar tüm süreci işletme temsilciniz ile koordineli bir şekilde hazırlıyor ve kendi iç denetimimizi icra ettikten sonra belgelendirme süreçlerinin tamamlanmasını sağlıyoruz.

Güvenli Turizm Sertifikasyon süreçlerinde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Teklif ve bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçebilirsiniz.